Co nie musi mówić o dziecku

1

W wielu rodzinach zdarzają się sytuacje, w których problemy powstają w obecności dzieci. Czasowo zaniechane zwroty lub stwierdzenia mogą mieć negatywny wpływ na dziecko, przełamując ogromną lukę we właściwym wychowaniu. Rodzice szybko zapomną o wypowiadanych słowach, ale będą zaskoczeni pojawieniem się okropnego zachowania dziecka. Ale przyczyną tego mogą być porzucone przypadkowe słowa osoby dorosłej.

Co nie musi mówić o dziecku, żeby nie naruszyć jego psychiki?

Z naszego artykułu dowiesz się, jakie tematy w żadnym wypadku nie mogą być omawiane w obecności dziecka.

Wiele lat temu moja mama zwierzyła się ze swojej przyjaciółki w mojej obecności. Wciąż byłem przedszkolakiem, a moja matka nie zwracała na mnie uwagi. Słowa tak mnie zachwyciły, że nie mogłem się uspokoić przez długi czas, ponieważ nie były one postrzegane w moim umyśle. Wciąż pamiętam te słowa i moją reakcję.

Rodzice muszą pamiętać, że dziecko na swój własny sposób dostrzeże informacje, które usłyszał i może cierpieć psychicznie. Jeśli myślisz, że jest zajęty jego sprawą i nie słyszy twojej rozmowy, to jesteś głęboko w błędzie. Pamiętaj, że dzieci słuchają, naprawiają i postrzegają wszystko na swój własny sposób.

– Nie możesz mówić o sekretach nieznajomych.

Tajemnic innych ludzi dotyczących przyjaciół lub malucha nie można omawiać w obecności dziecka. Może swobodnie przekazać to, co usłyszał, a ty dostaniesz nieprzyjemne zażenowanie. Dziecko może zmienić swoje podejście do przyjaciół.

– Krytykuj swoje dziecko.

Przesłuchując ofensywne słowa, dziecko będzie postrzegać swoją krytykę jako niechęć i zdradę. Niech nie słyszy słów potępienia lub rozczarowania.

– Nie angażuj się w samokrytycyzm.

Jeśli ciągle mówisz o sobie jako o tłustej krowie, a o współmałżonku jako o przegranym, trudno będzie dziecku zobaczyć się z tobą inaczej. Dziecko szybko uwierzy, że jego rodzice są niepewni i nie będą już ich szanować.